Skip to main content

Görög–olasz háború Tartalomjegyzék Előzmények Szemben álló erők Olaszország hadműveleti terve A háború kitörése A harcok vége, eredménye és a háború következményei Megjegyzések Jegyzetek Források Navigációs menüellenőrizve

Multi tool use
Multi tool use

Második világháború


Görögországmásodik világháborúHarmadik Birodalomabesszíniai háborúOlasz Kelet-AfrikaAfrika szarvánÉszak-Afrikában is eleinte sikereket értek elOlasz LíbiábólEgyiptom elleni hadjáratávalAlbániávalGörögországot1940október 28-án1936Joánisz Metaxász(wd)1939április 7-énAlbániátmásodik világháborúHarmadik BirodalomnakRodolfo GrazianiOlaszországAlbániábatengeralattjáróTarantóbanAdriai-tengerenLéroszEpiruszbanMacedóniagörögHáborúalbánbolgárgörögrepülőgéplöveggörögGjiro KastraGörögországAthénSzalonikiOlasz Légierőnek1940október 28-ánAlbániaGörögországJoánisz MetaxászGaleazzo Cianothermopülai csataMerkur hadműveletetPindoszi Fejedelemség és Macedón Vajdasággörög polgárháború












Görög–olasz háború




A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából








Ugrás a navigációhoz
Ugrás a kereséshez








görög–olasz háború
Második világháború
Görög katonák a Elaia–kalamas-i csata idején
Görög katonák a Elaia–kalamas-i csata idején
Dátum
1940. október 28. – 1941. április 23.
Helyszín
Görögország
Eredmény
Harcászati görög győzelem, hadászati döntetlen
ok lett a német beavatkozásra

Harcoló felek
Az adatok megjelenítéséhez kattints a cím mellett található „[kinyit]” hivatkozásra.



Flag of Italy (1861–1946).svg Olasz Királyság
Flag of Albania (1939–1943).svg Albánia1

Flag of Greece (1822-1978).svg Görögország

Parancsnokok
Az adatok megjelenítéséhez kattints a cím mellett található „[kinyit]” hivatkozásra.



Flag of Italy (1861–1946).svg Sebastiano Visconti Prasca főparancsnok (november 9-ig)
Flag of Italy (1861–1946).svg Ubaldo Soddu főparancsnok (december közepéig)
Flag of Italy (1861–1946).svg Ugo Cavallero főparancsnok (december közepétől)

Flag of Greece (1822-1978).svg Alexandros Papagos

Haderők
Az adatok megjelenítéséhez kattints a cím mellett található „[kinyit]” hivatkozásra.


565 000 fő
463 repülőgép
163 harckocsi
300 000 fő
156 repülőgép

Veszteségek
Az adatok megjelenítéséhez kattints a cím mellett található „[kinyit]” hivatkozásra.


Össz.: 154 172 főkb. össz.: 83 578 fő

1Albánia katonai módon nem vett részt a harcokban.

Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Görög–olasz háború témájú médiaállományokat.

A görög–olasz háború a Balkán-félszigeten, Görögország területén zajlott az olasz és a görög haderő között a második világháború második évében. Már a görög hadjáratot megelőzően is az olasz államvezetés be akarta bizonyítani, hogy önállóan is tud sikeres hadjáratokat végrehajtani, a Harmadik Birodalom támogatása nélkül, hogy megvalósítsa a Mare Nostrum, a „Mi tengerünk” ideológiai elképzeléseit. Bár az olaszok az abesszíniai háború befejezésével kiterjesztették Olasz Kelet-Afrika határait Afrika szarván, majd 1940 kora nyarán Észak-Afrikában is eleinte sikereket értek el, a brit csapatok hamarosan visszavonulásra kényszerítették őket. Az olasz hadvezetés a becsületén esett csorbát az Olasz Líbiából vezetett Egyiptom elleni hadjáratával – mellyel kelet-afrikai kolóniáját is segítette volna – és egy új európai hadjárattal kívánta semmissé tenni, mely terepéül a olaszok uralta Albániával határos Görögországot szemelték ki. 1940. október 28-án indult meg az olasz támadás, mely a kezdeti sikereket követően megakadt. A kisebb létszámú, de elszánt görög alakulatok heves harcokat követően megállították az olaszokat, majd ellentámadásba átmenve behatoltak Albániába. A háború további hónapokon át folyt, de a fáradt és demoralizálódott olasz csapatok nem bírtak komolyabb áttörést végrehajtani. A decemberben megindított nagy erejű görög támadást követően az olasz vereség elkerülhetetlennek látszódott, de ezt a német beavatkozás megakadályozta.




Tartalomjegyzék





  • 1 Előzmények


  • 2 Szemben álló erők

    • 2.1 Olaszország


    • 2.2 Görögország



  • 3 Olaszország hadműveleti terve


  • 4 A háború kitörése

    • 4.1 Olasz támadás Albánián át


    • 4.2 Az olasz támadás megakadása


    • 4.3 A görög ellentámadás


    • 4.4 Az olasz tavaszi hadjárat


    • 4.5 A német megszállás



  • 5 A harcok vége, eredménye és a háború következményei


  • 6 Megjegyzések


  • 7 Jegyzetek


  • 8 Források




Előzmények


1936-ban Joánisz Metaxász(wd) görög tábornok ragadta magához a hatalmat az országban, és Mussolini fasiszta-paternalisztikus rendszeréhez rendkívül hasonló módon kormányozta az országot. Csak abban különbözött, hogy külpolitikájában megmaradt angolbarátnak. Miután 1939. április 7-én az olaszok végleg megszállták a kis Albániát és elűzték a királyt, Görögország szárazföldön is szomszédossá vált Olaszországgal. Miután kitört a második világháború és 1940-ben Olaszország is belépett, sikerekre volt szüksége Mussolininek, hogy hatalmát látszat-hassa szövetségének a Harmadik Birodalomnak, csakhogy a Rodolfo Graziani tábornok által vezetett olasz támadás az angolok ellen Afrikában gyorsan kifulladt, majd hamarosan a frissen érkezett brit tartalék erők visszaverték azt. De Olaszország, ha beveti az összes harcra fogható erejét, talán győzhetett volna Afrikában, viszont Mussolini újabb hadjáratot tervezett az Olasz Hadseregnek, mégpedig a szomszédos Görögország elfoglalását, ugyanis bábállamot akart ott létrehozni, illetve megakadályozni a briteket a vélt görögországi támaszpontok kiépítésében. Mindez azonban Hitler diplomáciai terveivel ellentétben állt.[* 1]



Szemben álló erők



Olaszország


Olaszország meggyengült hadserege még mindig elég erős volt és egy nagy erejű hadjárat kivitelezésére elég erőt tudtak felvonultatni. A viszonylag kis görög hadsereggel szemben többszörös számbeli fölényük volt. Görögország elfoglalását a hadvezetés két támadó hadsereggel tervezte. Ezek összesen nyolc hadosztályból, 1 önálló hadműveleti csoportból (3 ezred), összesen 87 ezer emberből, 163 harckocsiból, 868 lövegből és 380 harci repülőből álltak. A támadásnak a tenger felőli biztosításának érdekében, a tengeri deszantok partra tételében Görögországban, valamint a csapatok és rakományok Olaszországból Albániába történő szállításában 54 nagyobb hadihajó, valamint 34 tengeralattjáró vett részt, amelyek Tarantóban, az Adriai-tengeren és Lérosz szigetén állomásoztak.



Görögország


A támadást kezdetén a görög fegyveres haderő Epiruszban és Macedónia területén 120 ezer főt számlált. A görög vezérkar mozgósítási terve miatt az ország a védelemre összesen 15 feltöltött gyalogoshadosztályt, 1 lovashadosztályt és 4 gyalogosdandárt tudott küldeni. A légierő 156 repülőgépet számlált. Háború esetén a vezérkar ezeket az erőket az albán és a bolgár határ körzetébe összpontosította. A görög-albán határon állandó jelleggel elhelyezett határvédő görög csapatok 2 gyalogoshadosztályból, 2 gyalogosdandárból, 13 önálló gyalogos-zászlóaljból és 6 hegyi ütegből álltak. Összlétszámuk nagyjából 27 ezer főt tett ki. Harci technikai eszköz ezen a szakaszon igen kevés volt, mindössze 20 harckocsi, 36 harci repülőgép és 220 löveg.



Olaszország hadműveleti terve


Az olaszok legfőbb célja az volt, hogy áttörjék a görög védelmet, majd a hadsereg szétzúzása után a gyorsan mozgó alakulat erőivel a Gjiro Kastra műút mentén kifejlesztve a sikert, elfoglalják Görögország északnyugati területét, Epiruszt, és tovább támadjanak Athén és Szaloniki irányába. Ezzel egy időben egy tengeri deszantnak Korfu görög szigetet kellett megszállnia. A szárazföldi csapatok előrenyomulásának biztosítása céljából az Olasz Légierőnek csapásaival meg kellett, hogy bénítsa a görög közlekedési útvonalakat és, hogy elterjesszék a félelmet a lakosság körében. Ennek segítségével pedig könnyen sikerült meghiúsítania a görög hadsereg mozgósítását és a védelemre való összpontosítását.



A háború kitörése



Olasz támadás Albánián át


1940. október 28-án Albánia felől megindult az olasz támadás Görögország ellen. Ez teljességben presztízs háború volt, mivel Olaszország főleg győzelmi babérokra akart törni a háborúval. Joánisz Metaxász tábornok, görög miniszterelnök, külpolitikai téren a tengelyhatalmakhoz közeledett, de útjában állt az olasz balkáni törekvéseknek. Mivel azonban nem reagált az olasz provokációkra – az 1940. augusztus 15-én a görög Hellé nevű hadihajó elsüllyesztése –, ezt Mussolini a gyengeség jelének tekintette az ellenség részéről és elérkezettnek látta az időt a támadásra. Az olaszok határincidenseket provokáltak, majd ultimátumot intéztek a görög kormányhoz, amelyet az elutasított.



Az olasz támadás megakadása


Az olasz támadás, mint szokott eleinte sikeres volt, viszonyt a harcba lépő 5 görög gyalogos- és 1 lovashadosztállyal megerősített görög határvédő csapatok bátran ellenálltak. Az addig sikerben nem bízó A. Papagosz görög főparancsnok, november 1-én ellencsapásra adott parancsot az ellenség által fedezetlenül hagyott balszárny ellen. Kétnapos harcban végül nagy nehézségek árán, de visszaverték az olasz csapatokat Albánia területére. Epiruszban, a Vjosa és a Kalamosz folyók völgyében eközben rendkívül erőssé váltak a görög csapatok. A helyzet olyan súlyos volt, hogy az olasz külügyminiszter ezeket a sorokat írta naplójába.






A hadművelet nyolcadik napján a kezdeményezés valójában a görögök kezébe ment át.


– Galeazzo Ciano olasz külügyminiszter, november 6.



A görög ellentámadás




A görög ellentámadás műveleti térképe



Az olasz tavaszi hadjárat



A német megszállás




A Wehrmacht támadása nagyobb sikereket hozott a tengelyhatalmak számára. A thermopülai csata a tengelyhatalmak javára ért véget, a szövetségesek pedig Kréta szigetére menekültek. Hitler a sziget elfoglalását is elhatározta, ezért május végén megindította a Merkur hadműveletet. A görögök és szövetségeseik minden elszántsága ellenére itt is a tengelyhatalmak győztek: a görög állam végleg vereséget szenvedett.



A harcok vége, eredménye és a háború következményei




A tengelyhatalmak döntő győzelmet arattak Görögország felett. Mussolini bábállamot hozott létre (lásd Pindoszi Fejedelemség és Macedón Vajdaság), így az olasz hadműveleti célok végül teljesültek. 1942-ben kitört a görög polgárháború, ami egészen 1949-ig tartott. A bábállam első irányítója, I. Alkibiádész király görögellenes politikát folytatott, bár a macedónok és a zsidók támogatták. Az ország csak a második világháború végén szabadult fel és belpolitikai megosztottsága évtizedekig behatárolta külpolitikai lehetőségeit.



Megjegyzések





  1. Németország ekkor várt Molotov szovjet külügyminiszterre egy kölcsönösen előnyös Brit Birodalom-ellenes megállapodás megkötésére. Azonban az olasz haderő kudarca esetén a görögországi német megszálláshoz szükséges csapatokat csak Bulgária területének igénybe vételével tudnák bevetni, ami sértené a Szovjetunió Fekete-tengeri törekvéseit, mely miatt a német–szovjet szerződés végül elmaradt (közvetlen okozója ez a későbbi Barbarossa hadműveletnek). Ezen túlmenően az Egyesült Királyság október 31-én Egyiptomból csapatokat vezényelt át Krétára és megszállta Lemnosz szigetet is, továbbá november elején repülőcsapatokat telepített Dél-Görögországba. A görögök elleni olasz támadás egyértelműen előnytelen helyzetbe sodorta Németországot.[1]




Jegyzetek



  1. Keegan, 2003, 2008 219–223. o.




Források



  • Keegan, 2003, 2008: Keegan, John. A második világháború (magyar nyelven). Budapest: Európa Könyvkiadó, 218–223, 239–246. o. (2003, 2008). ISBN 978-963-07-8457-3 



A lap eredeti címe: „https://hu.wikipedia.org/w/index.php?title=Görög–olasz_háború&oldid=20463133”










Navigációs menü



























(window.RLQ=window.RLQ||[]).push(function()mw.config.set("wgPageParseReport":"limitreport":"cputime":"0.184","walltime":"0.270","ppvisitednodes":"value":1970,"limit":1000000,"ppgeneratednodes":"value":0,"limit":1500000,"postexpandincludesize":"value":31500,"limit":2097152,"templateargumentsize":"value":13331,"limit":2097152,"expansiondepth":"value":16,"limit":40,"expensivefunctioncount":"value":0,"limit":500,"unstrip-depth":"value":1,"limit":20,"unstrip-size":"value":1607,"limit":5000000,"entityaccesscount":"value":1,"limit":400,"timingprofile":["100.00% 205.409 1 -total"," 57.59% 118.290 1 Sablon:Katonai_konfliktus_infobox"," 26.66% 54.770 3 Sablon:Infobox/Megjegyzés_feltétellel"," 25.73% 52.858 1 Sablon:Infobox/Commons"," 20.87% 42.868 2 Sablon:Interwiki-commons"," 14.63% 30.055 2 Sablon:Projektlink"," 14.48% 29.747 1 Sablon:Jegyzet*"," 13.40% 27.532 1 Sablon:Jegyzet"," 10.85% 22.287 1 Sablon:Refhely"," 10.35% 21.262 1 Sablon:Infobox/Kép"],"scribunto":"limitreport-timeusage":"value":"0.027","limit":"10.000","limitreport-memusage":"value":1409543,"limit":52428800,"cachereport":"origin":"mw1330","timestamp":"20190403005104","ttl":2592000,"transientcontent":false);mw.config.set("wgBackendResponseTime":138,"wgHostname":"mw1240"););ZV,XLwoyoo1n
lPN,51aishUv mnc8cg Ek9wrcL,gMq4Hi8EkvaAWkcC

Popular posts from this blog

Log på Navigationsmenu

Siegen Nawigatsjuun

Diskussion:Milk Inc. Navigationsmenu