Skip to main content

Görög–olasz háború Tartalomjegyzék Előzmények Szemben álló erők Olaszország hadműveleti terve A háború kitörése A harcok vége, eredménye és a háború következményei Megjegyzések Jegyzetek Források Navigációs menüellenőrizve

Második világháború


Görögországmásodik világháborúHarmadik Birodalomabesszíniai háborúOlasz Kelet-AfrikaAfrika szarvánÉszak-Afrikában is eleinte sikereket értek elOlasz LíbiábólEgyiptom elleni hadjáratávalAlbániávalGörögországot1940október 28-án1936Joánisz Metaxász(wd)1939április 7-énAlbániátmásodik világháborúHarmadik BirodalomnakRodolfo GrazianiOlaszországAlbániábatengeralattjáróTarantóbanAdriai-tengerenLéroszEpiruszbanMacedóniagörögHáborúalbánbolgárgörögrepülőgéplöveggörögGjiro KastraGörögországAthénSzalonikiOlasz Légierőnek1940október 28-ánAlbániaGörögországJoánisz MetaxászGaleazzo Cianothermopülai csataMerkur hadműveletetPindoszi Fejedelemség és Macedón Vajdasággörög polgárháború












Görög–olasz háború




A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából








Ugrás a navigációhoz
Ugrás a kereséshez








görög–olasz háború
Második világháború
Görög katonák a Elaia–kalamas-i csata idején
Görög katonák a Elaia–kalamas-i csata idején
Dátum
1940. október 28. – 1941. április 23.
Helyszín
Görögország
Eredmény
Harcászati görög győzelem, hadászati döntetlen
ok lett a német beavatkozásra

Harcoló felek
Az adatok megjelenítéséhez kattints a cím mellett található „[kinyit]” hivatkozásra.



Flag of Italy (1861–1946).svg Olasz Királyság
Flag of Albania (1939–1943).svg Albánia1

Flag of Greece (1822-1978).svg Görögország

Parancsnokok
Az adatok megjelenítéséhez kattints a cím mellett található „[kinyit]” hivatkozásra.



Flag of Italy (1861–1946).svg Sebastiano Visconti Prasca főparancsnok (november 9-ig)
Flag of Italy (1861–1946).svg Ubaldo Soddu főparancsnok (december közepéig)
Flag of Italy (1861–1946).svg Ugo Cavallero főparancsnok (december közepétől)

Flag of Greece (1822-1978).svg Alexandros Papagos

Haderők
Az adatok megjelenítéséhez kattints a cím mellett található „[kinyit]” hivatkozásra.


565 000 fő
463 repülőgép
163 harckocsi
300 000 fő
156 repülőgép

Veszteségek
Az adatok megjelenítéséhez kattints a cím mellett található „[kinyit]” hivatkozásra.


Össz.: 154 172 főkb. össz.: 83 578 fő

1Albánia katonai módon nem vett részt a harcokban.

Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Görög–olasz háború témájú médiaállományokat.

A görög–olasz háború a Balkán-félszigeten, Görögország területén zajlott az olasz és a görög haderő között a második világháború második évében. Már a görög hadjáratot megelőzően is az olasz államvezetés be akarta bizonyítani, hogy önállóan is tud sikeres hadjáratokat végrehajtani, a Harmadik Birodalom támogatása nélkül, hogy megvalósítsa a Mare Nostrum, a „Mi tengerünk” ideológiai elképzeléseit. Bár az olaszok az abesszíniai háború befejezésével kiterjesztették Olasz Kelet-Afrika határait Afrika szarván, majd 1940 kora nyarán Észak-Afrikában is eleinte sikereket értek el, a brit csapatok hamarosan visszavonulásra kényszerítették őket. Az olasz hadvezetés a becsületén esett csorbát az Olasz Líbiából vezetett Egyiptom elleni hadjáratával – mellyel kelet-afrikai kolóniáját is segítette volna – és egy új európai hadjárattal kívánta semmissé tenni, mely terepéül a olaszok uralta Albániával határos Görögországot szemelték ki. 1940. október 28-án indult meg az olasz támadás, mely a kezdeti sikereket követően megakadt. A kisebb létszámú, de elszánt görög alakulatok heves harcokat követően megállították az olaszokat, majd ellentámadásba átmenve behatoltak Albániába. A háború további hónapokon át folyt, de a fáradt és demoralizálódott olasz csapatok nem bírtak komolyabb áttörést végrehajtani. A decemberben megindított nagy erejű görög támadást követően az olasz vereség elkerülhetetlennek látszódott, de ezt a német beavatkozás megakadályozta.




Tartalomjegyzék





  • 1 Előzmények


  • 2 Szemben álló erők

    • 2.1 Olaszország


    • 2.2 Görögország



  • 3 Olaszország hadműveleti terve


  • 4 A háború kitörése

    • 4.1 Olasz támadás Albánián át


    • 4.2 Az olasz támadás megakadása


    • 4.3 A görög ellentámadás


    • 4.4 Az olasz tavaszi hadjárat


    • 4.5 A német megszállás



  • 5 A harcok vége, eredménye és a háború következményei


  • 6 Megjegyzések


  • 7 Jegyzetek


  • 8 Források




Előzmények


1936-ban Joánisz Metaxász(wd) görög tábornok ragadta magához a hatalmat az országban, és Mussolini fasiszta-paternalisztikus rendszeréhez rendkívül hasonló módon kormányozta az országot. Csak abban különbözött, hogy külpolitikájában megmaradt angolbarátnak. Miután 1939. április 7-én az olaszok végleg megszállták a kis Albániát és elűzték a királyt, Görögország szárazföldön is szomszédossá vált Olaszországgal. Miután kitört a második világháború és 1940-ben Olaszország is belépett, sikerekre volt szüksége Mussolininek, hogy hatalmát látszat-hassa szövetségének a Harmadik Birodalomnak, csakhogy a Rodolfo Graziani tábornok által vezetett olasz támadás az angolok ellen Afrikában gyorsan kifulladt, majd hamarosan a frissen érkezett brit tartalék erők visszaverték azt. De Olaszország, ha beveti az összes harcra fogható erejét, talán győzhetett volna Afrikában, viszont Mussolini újabb hadjáratot tervezett az Olasz Hadseregnek, mégpedig a szomszédos Görögország elfoglalását, ugyanis bábállamot akart ott létrehozni, illetve megakadályozni a briteket a vélt görögországi támaszpontok kiépítésében. Mindez azonban Hitler diplomáciai terveivel ellentétben állt.[* 1]



Szemben álló erők



Olaszország


Olaszország meggyengült hadserege még mindig elég erős volt és egy nagy erejű hadjárat kivitelezésére elég erőt tudtak felvonultatni. A viszonylag kis görög hadsereggel szemben többszörös számbeli fölényük volt. Görögország elfoglalását a hadvezetés két támadó hadsereggel tervezte. Ezek összesen nyolc hadosztályból, 1 önálló hadműveleti csoportból (3 ezred), összesen 87 ezer emberből, 163 harckocsiból, 868 lövegből és 380 harci repülőből álltak. A támadásnak a tenger felőli biztosításának érdekében, a tengeri deszantok partra tételében Görögországban, valamint a csapatok és rakományok Olaszországból Albániába történő szállításában 54 nagyobb hadihajó, valamint 34 tengeralattjáró vett részt, amelyek Tarantóban, az Adriai-tengeren és Lérosz szigetén állomásoztak.



Görögország


A támadást kezdetén a görög fegyveres haderő Epiruszban és Macedónia területén 120 ezer főt számlált. A görög vezérkar mozgósítási terve miatt az ország a védelemre összesen 15 feltöltött gyalogoshadosztályt, 1 lovashadosztályt és 4 gyalogosdandárt tudott küldeni. A légierő 156 repülőgépet számlált. Háború esetén a vezérkar ezeket az erőket az albán és a bolgár határ körzetébe összpontosította. A görög-albán határon állandó jelleggel elhelyezett határvédő görög csapatok 2 gyalogoshadosztályból, 2 gyalogosdandárból, 13 önálló gyalogos-zászlóaljból és 6 hegyi ütegből álltak. Összlétszámuk nagyjából 27 ezer főt tett ki. Harci technikai eszköz ezen a szakaszon igen kevés volt, mindössze 20 harckocsi, 36 harci repülőgép és 220 löveg.



Olaszország hadműveleti terve


Az olaszok legfőbb célja az volt, hogy áttörjék a görög védelmet, majd a hadsereg szétzúzása után a gyorsan mozgó alakulat erőivel a Gjiro Kastra műút mentén kifejlesztve a sikert, elfoglalják Görögország északnyugati területét, Epiruszt, és tovább támadjanak Athén és Szaloniki irányába. Ezzel egy időben egy tengeri deszantnak Korfu görög szigetet kellett megszállnia. A szárazföldi csapatok előrenyomulásának biztosítása céljából az Olasz Légierőnek csapásaival meg kellett, hogy bénítsa a görög közlekedési útvonalakat és, hogy elterjesszék a félelmet a lakosság körében. Ennek segítségével pedig könnyen sikerült meghiúsítania a görög hadsereg mozgósítását és a védelemre való összpontosítását.



A háború kitörése



Olasz támadás Albánián át


1940. október 28-án Albánia felől megindult az olasz támadás Görögország ellen. Ez teljességben presztízs háború volt, mivel Olaszország főleg győzelmi babérokra akart törni a háborúval. Joánisz Metaxász tábornok, görög miniszterelnök, külpolitikai téren a tengelyhatalmakhoz közeledett, de útjában állt az olasz balkáni törekvéseknek. Mivel azonban nem reagált az olasz provokációkra – az 1940. augusztus 15-én a görög Hellé nevű hadihajó elsüllyesztése –, ezt Mussolini a gyengeség jelének tekintette az ellenség részéről és elérkezettnek látta az időt a támadásra. Az olaszok határincidenseket provokáltak, majd ultimátumot intéztek a görög kormányhoz, amelyet az elutasított.



Az olasz támadás megakadása


Az olasz támadás, mint szokott eleinte sikeres volt, viszonyt a harcba lépő 5 görög gyalogos- és 1 lovashadosztállyal megerősített görög határvédő csapatok bátran ellenálltak. Az addig sikerben nem bízó A. Papagosz görög főparancsnok, november 1-én ellencsapásra adott parancsot az ellenség által fedezetlenül hagyott balszárny ellen. Kétnapos harcban végül nagy nehézségek árán, de visszaverték az olasz csapatokat Albánia területére. Epiruszban, a Vjosa és a Kalamosz folyók völgyében eközben rendkívül erőssé váltak a görög csapatok. A helyzet olyan súlyos volt, hogy az olasz külügyminiszter ezeket a sorokat írta naplójába.






A hadművelet nyolcadik napján a kezdeményezés valójában a görögök kezébe ment át.


– Galeazzo Ciano olasz külügyminiszter, november 6.



A görög ellentámadás




A görög ellentámadás műveleti térképe



Az olasz tavaszi hadjárat



A német megszállás




A Wehrmacht támadása nagyobb sikereket hozott a tengelyhatalmak számára. A thermopülai csata a tengelyhatalmak javára ért véget, a szövetségesek pedig Kréta szigetére menekültek. Hitler a sziget elfoglalását is elhatározta, ezért május végén megindította a Merkur hadműveletet. A görögök és szövetségeseik minden elszántsága ellenére itt is a tengelyhatalmak győztek: a görög állam végleg vereséget szenvedett.



A harcok vége, eredménye és a háború következményei




A tengelyhatalmak döntő győzelmet arattak Görögország felett. Mussolini bábállamot hozott létre (lásd Pindoszi Fejedelemség és Macedón Vajdaság), így az olasz hadműveleti célok végül teljesültek. 1942-ben kitört a görög polgárháború, ami egészen 1949-ig tartott. A bábállam első irányítója, I. Alkibiádész király görögellenes politikát folytatott, bár a macedónok és a zsidók támogatták. Az ország csak a második világháború végén szabadult fel és belpolitikai megosztottsága évtizedekig behatárolta külpolitikai lehetőségeit.



Megjegyzések





  1. Németország ekkor várt Molotov szovjet külügyminiszterre egy kölcsönösen előnyös Brit Birodalom-ellenes megállapodás megkötésére. Azonban az olasz haderő kudarca esetén a görögországi német megszálláshoz szükséges csapatokat csak Bulgária területének igénybe vételével tudnák bevetni, ami sértené a Szovjetunió Fekete-tengeri törekvéseit, mely miatt a német–szovjet szerződés végül elmaradt (közvetlen okozója ez a későbbi Barbarossa hadműveletnek). Ezen túlmenően az Egyesült Királyság október 31-én Egyiptomból csapatokat vezényelt át Krétára és megszállta Lemnosz szigetet is, továbbá november elején repülőcsapatokat telepített Dél-Görögországba. A görögök elleni olasz támadás egyértelműen előnytelen helyzetbe sodorta Németországot.[1]




Jegyzetek



  1. Keegan, 2003, 2008 219–223. o.




Források



  • Keegan, 2003, 2008: Keegan, John. A második világháború (magyar nyelven). Budapest: Európa Könyvkiadó, 218–223, 239–246. o. (2003, 2008). ISBN 978-963-07-8457-3 



A lap eredeti címe: „https://hu.wikipedia.org/w/index.php?title=Görög–olasz_háború&oldid=20463133”










Navigációs menü



























(window.RLQ=window.RLQ||[]).push(function()mw.config.set("wgPageParseReport":"limitreport":"cputime":"0.184","walltime":"0.270","ppvisitednodes":"value":1970,"limit":1000000,"ppgeneratednodes":"value":0,"limit":1500000,"postexpandincludesize":"value":31500,"limit":2097152,"templateargumentsize":"value":13331,"limit":2097152,"expansiondepth":"value":16,"limit":40,"expensivefunctioncount":"value":0,"limit":500,"unstrip-depth":"value":1,"limit":20,"unstrip-size":"value":1607,"limit":5000000,"entityaccesscount":"value":1,"limit":400,"timingprofile":["100.00% 205.409 1 -total"," 57.59% 118.290 1 Sablon:Katonai_konfliktus_infobox"," 26.66% 54.770 3 Sablon:Infobox/Megjegyzés_feltétellel"," 25.73% 52.858 1 Sablon:Infobox/Commons"," 20.87% 42.868 2 Sablon:Interwiki-commons"," 14.63% 30.055 2 Sablon:Projektlink"," 14.48% 29.747 1 Sablon:Jegyzet*"," 13.40% 27.532 1 Sablon:Jegyzet"," 10.85% 22.287 1 Sablon:Refhely"," 10.35% 21.262 1 Sablon:Infobox/Kép"],"scribunto":"limitreport-timeusage":"value":"0.027","limit":"10.000","limitreport-memusage":"value":1409543,"limit":52428800,"cachereport":"origin":"mw1330","timestamp":"20190403005104","ttl":2592000,"transientcontent":false);mw.config.set("wgBackendResponseTime":138,"wgHostname":"mw1240"););

Popular posts from this blog

Log på Navigationsmenu

Creating second map without labels using QGIS?How to lock map labels for inset map in Print Composer?How to Force the Showing of Labels of a Vector File in QGISQGIS Valmiera, Labels only show for part of polygonsRemoving duplicate point labels in QGISLabeling every feature using QGIS?Show labels for point features outside map canvasAbbreviate Road Labels in QGIS only when requiredExporting map from composer in QGIS - text labels have moved in output?How to make sure labels in qgis turn up in layout map?Writing label expression with ArcMap and If then Statement?

Nuuk Indholdsfortegnelse Etyomologi | Historie | Geografi | Transport og infrastruktur | Politik og administration | Uddannelsesinstitutioner | Kultur | Venskabsbyer | Noter | Eksterne henvisninger | Se også | Navigationsmenuwww.sermersooq.gl64°10′N 51°45′V / 64.167°N 51.750°V / 64.167; -51.75064°10′N 51°45′V / 64.167°N 51.750°V / 64.167; -51.750DMI - KlimanormalerSalmonsen, s. 850Grønlands Naturinstitut undersøger rensdyr i Akia og Maniitsoq foråret 2008Grønlands NaturinstitutNy vej til Qinngorput indviet i dagAntallet af biler i Nuuk må begrænsesNy taxacentral mødt med demonstrationKøreplan. Rute 1, 2 og 3SnescootersporNuukNord er for storSkoler i Kommuneqarfik SermersooqAtuarfik Samuel KleinschmidtKangillinguit AtuarfiatNuussuup AtuarfiaNuuk Internationale FriskoleIlinniarfissuaq, Grønlands SeminariumLedelseÅrsberetning for 2008Kunst og arkitekturÅrsberetning for 2008Julie om naturenNuuk KunstmuseumSilamiutGrønlands Nationalmuseum og ArkivStatistisk ÅrbogGrønlands LandsbibliotekStore koncerter på stribeVandhund nummer 1.000.000Kommuneqarfik Sermersooq – MalikForsidenVenskabsbyerLyngby-Taarbæk i GrønlandArctic Business NetworkWinter Cities 2008 i NuukDagligt opdaterede satellitbilleder fra NuukområdetKommuneqarfik Sermersooqs hjemmesideTurist i NuukGrønlands Statistiks databankGrønlands Hjemmestyres valgresultaterrrWorldCat124325457671310-5